Γεωργία Κριεμπάρδη
Μπορεί ο υπουργός εργασίας, Άδωνις Γεωργιάδης, να μην εντόπισε καμία παράβαση της νομοθεσίας στο βίντεο που κυκλοφόρησε και απεικονίζεται σερβιτόρος να σερβίρει μέσα στη θάλασσα, με το νερό να φτάνει έως τον λαιμό του, τους ξέγνοιαστους λουόμενους, όμως η πραγματικότητα έρχεται να τον διαψεύσει. Πρόστιμο επιβλήθηκα για τρίτη φορά στο συγκεκριμένο beach bar στη Ρόδο, όπου επιβεβαιώθηκε πως οι ξύλινες πλατφόρμες που ήταν τοποθετημένες στη θάλασσα προς τέρψη των επισκεπτών ήταν παράνομες. Υπάρχει το φιλελεύθερο επιχείρημα πως αν εργοδότης και εργαζόμενος έχουν συμφωνήσει κάποια πράγματα, όπως πχ ο δεύτερος να σερβίρει ακόμα και κολυμπώντας, δεν πέφτει λόγος σε κανέναν. Κι όμως, μας πέφτει. Μας πέφτει γιατί αυτός ο εργαζόμενος ακόμα κι αν συμφώνησε γι' αυτόν τον τρόπο εργασίας δεν το έκανε γιατί του αρέσει να κολυμπάει και θέλει να δροσίζεται. Το έκανε για τα επιπλέον χρήματα και τα φιλοδωρήματα των εύπορων λουόμενων, όπως είπε. Μας πέφτει λόγος γιατί δεν πρόκειται στην πραγματικότητα για υγιή συμφωνία, αλλά είναι στη βάση του κέρδους με όποιο κόστος και δυστυχώς ένας νέος άνθρωπος που θέλει να επιβιώσει στην Ελλάδα θα αναγκαστεί να δεχτεί ακόμη και να... κολυμπήσει. Κι αυτή είναι η ουσιαστική συζήτηση πίσω από το εν λόγω περιστατικό.